Proces pakowania w folie termokurczliwą dzielimy na dwa etapy:
1.    Zgrzewanie
2.    Obkurczanie.

Warunki niezbędne do uzyskania trwałego i estetycznego zgrzewu termicznego  to:

•    temperatura zgrzewadła w okolicach 170-190°C (wyjątkiem w zaawansowanych maszynach automatycznych jest  zgrzewadło wzdłużne pozwalające na uzyskanie teoretycznie ciągłego zgrzewu, które z uwagi na krótki kontakt z folią wymaga temperatur w przedziale 350-380°C). Przy prostych maszynach ręcznych ze zgrzewadłami w postaci drutu lub listwy oporowej regulacja temperatury następuje poprzez zmianę natężenia prądu. Ogólnie możemy przyjąć zasadę, że najbardziej odpowiednią temperaturą jest minimalna wartość , przy której następuje bezproblemowe odcięcie folii.
•    odpowiedni docisk zgrzewadła i stabilizacja folii za pomocą jego osłon w momencie wykonywania zgrzewu (w czasie zgrzewania folii nie mogą na niej występować naprężenia powodujące wysuwanie się folii spod zgrzewadła w trakcie tego procesu)
•    czas zgrzewania  ok. 0,5 -1s

W bardzo szybkich urządzeniach pakujących we wzdłużnym systemie zamykania możemy się spotkać z jonizacją folii, która po krótce oznacza naelektryzowanie folii na zakładce (ok. 1,5-2cm szerokości) i uzyskanie praktycznie niezauważalnego zgrzewu. Niestety system ten sprawdza się jedynie na produktach o płaskiej powierzchni i jest stosowany głównie w wysokonakładowej produkcji płyt CD lub DVD, książek, czasopism, etc. Problematyczne jest także jonizowanie folii sieciowanych z uwagi na ich mniejszą podatność na ten proces

Przy obkurczaniu produktu musimy zwrócić szczególną uwagę na:

•    odpowiednią ilość folii – w momencie pierwszego uderzenia gorącego powietrza konieczne jest uzyskanie balonu wokół pakowanego produktu. Zbyt duża ilość folii nie pozwoli na jej całkowite obkurczenie, zbyt mała spowoduje powstanie zmarszczeń na brzegach opakowania.
•    perforację – musimy zapewnić możliwość kontrolowanego usunięcia powietrza z opakowania. Zbyt duża perforacja spowoduje przyspieszone obkurczanie i powstanie zmarszczeń na powierzchni opakowania, zbyt mała może doprowadzić do rozerwania lub przepalenia folii  
Wyróżniamy dwa główne sposoby perforowania
•    odpowiednią temperaturę – zwykle jest to ok. 140-160°C. Wartości te trzeba traktować jako czysto orientacyjne bo są bardzo uzależnione od rodzaju folii, pakowanego produktu, długości tunelu i obiegu powietrza wewnątrz i przede wszystkim od szybkości z jaką następuje pakowanie. W niektórych przypadkach nawet temperatura powyżej 250°C gwarantuje właściwe warunki  obkurczania.

Systemy łatwego otwierania pozwalają na prostsze dotarcie do zapakowanego produktu. Przy bardzo dobrej jakości opakowania nie jest to łatwe.  Oferowane są trzy rodzaje takich systemów:
•    dodatkowa naklejka na zewnątrz zgrzewu jonizacyjnego (np. Lindt)
•    taśma termokurczliwa nanoszona na folię w momencie rozwijania na maszynie pakującej
•    dodatkowa naklejka z bardzo mocnym spoiwem umieszczana na opakowaniu po obkurczeniu pozwalająca na łatwe rozerwanie folii

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Filmy